SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

NASIL REZERVASYON YAPABİLİRİM?

Online Rezervasyon: Kiralamak istediğiniz Tatil evinin detayları içerisinde yer alan, takvim üzerinde konaklamak istediğiniz tarihleri işaretlemenizin ardından açılan formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Tüm bilgiler eksiksiz olarak girildikten sonra ödeme sayfasına ilerle butonuna tıklamanız gerekmektedir.

Banka havalesi ile ödemeyi tercih etmeniz halinde Sistemde belirtilen tutarı belirtilen hesaba en geç iki iş günü içerisinde yatırmanız gerekecek ödemeyi yapmanızın ardından rezervasyon işleminiz tamamlanacak rezervasyon onayınız mail olarak gönderilecektir. Rezervasyon işleminin gerçekleşmesi itibariyle rezervasyon yaptığınız villanın takviminde rezervasyonunuzun bloke edildiği görecek ve dilediğiniz zaman ana sayfada yer alan Rezervasyon Kontrol bölümünden rezervasyon detaylarınızı görebileceksiniz, artık yapmanız gereken hayalinizdeki tatilin başlamasını beklemek olacaktır.

Telefon ile Rezervasyon: Rezervasyon yapmak istediğiniz Tatil Konutunu belirledikten sonra sizden hangi tatil konutu olduğunu öğrenmek için tatil evi kodu yada villanın ismi yetkili personel tarafından istenecektir, İstediğiniz tarihlerin rezerve durumu kontrol edildikten sonra size ulaşabileceğimiz ve rezervasyon sahibine ait bilgiler yetkili personelimiz tarafından alınır ve size ödeme yapacağınız hesap bilgileri belirtilir bu işlemlerin sonucunda Ön Rezervasyon işleminiz tamamlanmış olur. Belirtilen hesaba gereken ön ödemenin yapılmasıyla villa belirttiğiniz tarihlerde adınıza bloke edilir ve tarafınıza en geç 24 saat içerisinde Rezervasyon Onayı faks yada mail olarak gönderilir.

KDV VE FİYATLANDIRMA NASIL OLUR?

İlan sayfalarında belirtilen fiyatlara KDV dahil değildir. Gayrimenkul gelirleri her yıl sonunda şirketimiz tarafından beyan edilmekte olup tatilcilerimiz işletme konumunda olmadıkları için fatura kesilememektedir. Bu nedenle KDV dahil değildir ibaresi yer almaktadır. Şirketimiz tüm işlemleri için aracılık faturası kesmektedir.

ÜCRETE NELER DAHİLDİR?

Elektrik, su, tüplü gaz kullanımı, havuz ve bahçe bakımı ile villaya girişte yapılan temizlik hizmeti ücrete dahildir. Konaklamanız esnasında ekstra temizlik hizmeti talep etmeniz durumunda 1 gün öncesinde firmamıza bilgi vermeniz gerekmektedir. Bu hizmet ücret karşılığında verilmektedir.

İPTAL VE İADE KOŞULLARI NASILDIR?
  • İlan sahibinin rezervasyonu iptal ettiği durumlarda ödenen toplam tutarın villaHUST alıcı komisyonu haricindeki kısmı Misafire iade edilir.
  • Rezervasyon, check-in saatine 30 gün kalaya kadar Misafir tarafından iptal edilirse tutarın villaHUST alıcı komisyonu haricindeki kısmı iade edilir.
  • Rezervasyon, check-in saatine 7 gün ile 30 gün arasında bir süre kaldığında Misafir tarafından iptal edilirse rezervasyon tutarının %60’ı iade edilir ve %40’lık bir kesinti uygulanır. Rezervasyon, toplam rezervasyon tutarının %40’ının tahsil edildiği Kapıda ödeme seçeneğiyle gerçekleştiyse 30 günden az bir süre kalan iptal işlemlerinde Misafire herhangi bir iade yapılmasına gerek kalmaz.
  • Rezervasyon, check-in saatine 7 günden az bir süre kaldığında Misafir tarafından iptal edilirse herhangi bir iade yapılmaz ve %100’lük bir kesinti uygulanır.
  • Misafir tarafından iletilen Rezervasyon ilan ve/veya tarih değişikliği talepleri ilan sahibi tarafından onaylandığı taktirde villaHUST tarafından gerçekleştirilir. Misafir rezervasyon değişiklik taleplerinde doğabilecek farkları ödeyeceğini kabul eder. İlan sahibi onaylamazsa misafir iptal koşulları doğrultusunda işlem gerçekleştirebilir.
VİLLA GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANIR?

Antalya kiralık villa seçeneklerinin yer aldığı muhitler özenle seçilmektedir. Özel güvenlik sistemlerinin de bulunduğu bu villalarda maksimum güvenlik sağlanması amaçlanır. Eğer mevcut güvenlik önlemlerine ek olarak ilave etmek istediğiniz seçenekler varsa konuyla ilgili ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.